Sehirler

Viyana Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Viyana, Avusturya
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Viyana Şehir Rehberi
Viyana Şehir Rehberi
 
Viyana Şehir Rehberi
 
Viyana Şehir Rehberi
 
Viyana Şehir Rehberi

Viyana, Avusturya`nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin 9 eyaletinden yüzölçümü bakımından en küçüğü. Yaklaşık 1.705.000 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir, çevre ilçeleriyle birlikte Viyana`da yaklaşık iki milyon insan yaşar, ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği`nin en büyük onuncu kentidir. Birleşmiş Milletler, bürosuyla Viyana Birleşmiş Milletlerin dört resmi merkez temsilciliğinden birine sahiptir. Kentte bulunan diğer önemli uluslararası kuruluşlar OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü`dür (IAEA).

Yüzyıllar boyu Habsburg hanedanının yerleşim yeri olan kent, bu süre boyunca Avrupa`nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kent Londra, New York ve Paris`ten sonra iki milyon nüfusuyla dünyanın en büyük dördüncü kentiyken, I. Dünya Savaşı sonrasında nüfusunun dörtte birini kaybetmiştir. Viyana coğrafi konumu ve çoğu imparatorluğuna yıllarca başkentlik yapmış olmasından dolayı gerek mimari gerekse kültürel açıdan Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Hala daha Habsburg hanedanının izlerini taşıyan eski kent merkezi ve Schönbrunn Sarayı Avusturya devletinin başvurusu üzerine Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından dünya kültür mirası olarak kabul edilmiştir. Viyana`nın sembolü olan Stefan Kilisesi şehrin merkezinde bulunur.

Coğrafya

Viyana 414,89 km² yüzölçümüyle Avusturya`nın en küçük eyaletidir. Ayrıca bir komşu ülkeyle sınırı olmayan tek eyalettir. Küçüklüğüne karşın eyalet-kent olmasının getirdiği avantajlarla Viyana ülkenin en yoğun trafik ve yapılaşma oranlarına sahiptir. Kapladığı alanın % 11,3`ü yapılaşmış alan, % 11,1`i trafik ve % 2,2`si de raylı sistem alanıdır. Bununla birlikte Viyana 117,76 km² yani toplam alanının % 28,4`ü oranında yeşil alana sahiptir ve ülkenin en yoğun kent içi yeşil alana sahip olan eyaletidir. 19,1 km², yani % 4,6 oranında alan sularla kaplıdır ve bu oran sadece Burgenland`da daha yüksektir. Ayrıca Viyana şarap üretilen dört eyaletten biridir. Toplam yüzölçümünün % 1,7 oranındaki bölümünde üzüm bağları bulunur. % 16,6 oranındaki bölge ormanlıktır ve % 15,8 oranındaki bölge de tarım alanıdır.

Coğrafi Konum

Orta Avrupa`nın en büyük kentlerinden biri olan Viyana gelişimini büyük oranda coğrafi konumuna borçludur. Şehir Kuzeydoğu Alplerinin alçaldığı bölgede, Viyana Havzası`nın kuzeybatı bölgesinde bulunur. Tarihi kent Tuna Nehri`nin güneyinde bulunmaktadır. Günümüzde kent nehrin diğer kıyısına geniş biçimde taşmıştır. Viyana doğu-batı ve kuzey-güney doğrultularındaki eski ticaret yollarının kavşağında kurulmuştur. Tuna nehri Viyana Havzası`nda adalar nedeniyle birçok kola ayrıldığından Viyana`da geçilebilir durumdadır.
Doğu Bloku`nun 1989 yılında yıkılışından bu yana Avusturya`nın kuzey ve doğu komşularıyla ticari ve ekonomik ilişkileri yoğunlaşmıştır. Viyana`nın eski Doğu Bloku ülkelerine coğrafi yakınlığı bu anlamda dikkat çekicidir. Örneğin Viyana Slovakya`nın başkenti Bratislava`ya 60 km yakınlıktadır. İki başkentin bu kadar birbirine yakın olması (Vatikan-Roma ilişkisi sayılmazsa) Avrupa`da benzeri olmayan bir durumdur.

İklim

Viyana`nın iklimi batıdan okyanus etkisi ve doğudan karasal etkiler arasında bir geçiş iklimidir. Yazlar ılıktır ve ortalama sıcaklık 22 °C-26 °C`dir. Kışlar soğuk ve genellikle sıfırın altındadır. 60 günlük yaza karşı 70 gün kış ortalaması vardır. Aralık`tan Mart`a kadar kar yağışı görülür. Bütün yıl boyunca bol yağış alır ve ortalama yağış miktarı 620 mm (24.4 inches)`dir.

Kültür ve Eğlence

Viyana çok yönlü bir kültüre sahiptir. Viyana müzik kültürüyle dünyaca ünlü bir kenttir. Klasik müzik çok daha fazla ön planda olmakla beraber, kentte rock, caz, pop ve daha birçok müzik tarzı hayat bulur. Viyana Devlet Operası, Viyana Kenti Konser Orkestrası, Viyana Senfoni Orkestrası konserleri ve Viyana Film Festivali kültürel bir şölen sunar.

Tabiat ananın merhameti ve bereketi, gece eğlencesinin çeşitliliği, eğlenmeniz ve hoş vakitler geçirmeniz için sınırsız alternatifler sunar. Koşu, paten, yüzme, bisiklet, sörf ve golf gibi birçok spor aktivitesi ile tam bir spor kentidir. Çok sayıda kafe, bar ve diğer eğlence mekanları devamlı olarak müşterilerine hizmet verir.  Viyana’nın doğusundaki Tuna su çayırlarının bir bölümü olan Lobau, Eski Tuna, Tuna Adası, Viyana’nın batısındaki Viyana Ormanları eşsiz bir doğa tecrübesi sunar.

 Kentte yer alan sayısız eğlence mekanının varlığı sizi şaşırtacak ve bu mekanlarda eğlenmek sizlere benzersiz tecrübeler sunacaktır. 

Kent Mutfağı

Viyana oldukça geniş bağlarıyla ünlü bir dünya kentidir. 4., 5., 6. ve 7. Bölgelerden meydana gelen 700 hektarlık alanın tamamı üzüm bağlarıyla örtülüdür. Bağcılık o kadar yaygındır ki sadece kayıtlı olan bağların sayısı 520`yi bulur. Bu bağların üçte biri şarap üretimine ayrılmıştır. Bağcılık kültürünün doğal bir neticesi olarak Viyana`nın şarap tavernaları oldukça popülerdir.

Viyana`da kahve içilen mekanlar oldukça yaygındır. Kentin hemen her köşesinde bu tür mekanlardan bulmanız mümkün.  Kentin restoranları, diğer yiyecek ve içecek mekanları her bütçeye ve her damak tadına hitap eden oldukça farklı mutfaklardan örnekler sunar.

Görülecek Yerler

14. ve 16. yüzyıllar arasında Habsburg İmparatorluğu`nun önemli kentlerinden biri olan Viyana’da Habsburg Hanedanı’na ait birçok kültürel ve mimari çalışmanın yanı sıra, müzeler, imparatorluk yapıları, modern mimariler ve çok sayıda yeşil alan bulunur.

İmparatorluk Viyana`sı;
Hietzig’de yer alan Schloss Schonbrunn Baroque, tarihte imparatorluk ailesinin yazın kaldığı mekandır. Habsburg Hanedanı’na ait en önemli çalışmalardan biri olan bu mimari yapı kentteki en cazibeli yapıtlardan biridir. Burada büyüleyici bir park, palmiye evi, hayvanat bahçesi ve Gloriette bulunur. Schloss Schonbrunn Baroque, sahip olduğu eşsiz meşrubatları, ihtişamlı mimarisi ve tarihi öneminin bir sonucu olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yerini almıştır. Hofburg’da bulunan Sisi Müzesi, İmparatoriçe Eisabeth’e ait sergisiyle imparatorluk döneminden ayrıntılı kesitler sunar. İmparatorluk Sarayı’nın (Imperial Palace) İmparatorluk Apartmanları’ndaki bu tarih kokan müze gerçeklerin ve efsanelerin sergilendiği bir mekandır. Viyana’da, St. Stephen Katedrali ve Belvedere gibi imparatorluk dönemlerine ait çok sayıda yapıt tarihi keşfetmeyi sevenleri beklemektedir. 

Modern Viyana
İmparatorluk Sarayı’nın yakınında bulunan MuseumsQuartier dünyadaki en büyük müzelerden biridir. Yaklaşık 195.000 m2 olan müze sanat alanları ve yapıları, dünyaca bilinen müzeleri, eğlence yerleri, 21. yüzyıl eserleri, barok (baroque) binaları ile benzersizdir. Tuna Nehri üzerinde, BM Merkezi (UNO City) ile şehir merkezi arasında kalan Tuna Adası post modern dünyanın bir yansımasıdır. Modern ve estetik mimarisi ile ön plana çıkan bu kenti gezerken Viyana’nın tarihinden geleceğine doğru bir yolculuğa çıkarsınız.

Yeşil Viyana;
Dünyada Viyana kadar doğanın renkleriyle bezenmiş bir başka kent daha bulmanız çok zordur. Kentin yarısı, kent merkezi de dahil, yeşil alanlardan meydana gelmektedir. Kentsel alanın üçte biri koruma altındaki bölgelerden, sit alanları ve diğer korunan yerlerden oluşur. 

Çok sayıda, park, bahçe, çimenlik, yeşillik alan ve doğal alanlar kentin doğal güzelliklerini meydana getirir. Schonbrunn Saray Parkı, Belvedere Saray Bahçeleri, Donau Auen Ulusal Parkı ve daha sayamadığımız pek çok yeşil alan Viyana`yı doğal bir cennete dönüştürür.

Viyana Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis Şehir Rehberi
Bitlis yöresinde Doğu Toroslar’ın teşkil ettiği geniş kavis,hem yüksek olduğu hem de geniş sıra dağlar meydana getirdiği için geçilmesi imkansız bir set halini almıştır. İşte Bitlis bu dağ settinin nispeten daralmış olduğu bir vadinin üzerinde kurularak bir taraftan Van Gölü Havzası, diğer taraftan Güney Doğu Anadolu bölgesi ile olan irtibatı sağlayarak stratejik önemini tarihin her devrinde göstermiştir.
Niğde Şehir Rehberi
Niğde Şehir Rehberi
Kapadokya Bölgesinde yeralan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağ Milli Parkı ile önemli bir turizim merkezidir. M.Ö. 3000 - 2000 yıllarını kapsayan Eski Tunç Devri`nde Niğde çevresinde önemli yerleşim birimlerinin olduğu yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda anlaşılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra Niğde, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

Haritada Viyana

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları