Sehirler

Taşkent Şehir Rehberi

Anasayfa | Hakkımızda | Nasıl Online Bilet Alırım? | Bilgi Bankası | Bize Ulaşın
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Türk Hava Yollari Anadolujet Atlasjet Sunexpress Borajet Onurair Pegasus
Yurtiçi
Yurtdışı
Charter
 
Taşkent, Özbekistan
Fikir Paylaş

Bilgi Bankası

Şehir Rehberi   Ülke Rehberi   Havayolu Firmaları   Kampanyalar   Tavsiyeler   Faydalı Bilgiler   Haberler

Şehir Ara

Taşkent Şehir Rehberi
Taşkent Şehir Rehberi
 
Taşkent Şehir Rehberi
 
Taşkent Şehir Rehberi
 
Taşkent Şehir Rehberi

Taşkent, Özbekistan Cumhuriyeti`nin başkentidir. Özbekistan`ın doğusunda yer alır. Orta Asya`nın nüfus bakımından en büyük kenti olan Taşkent, eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde de Moskova , St. Petersburg ve Kiev`den sonra dördüncü büyük kenttir. 1966 yılında yaşanan yıkıcı depremin ardından kent büyük ölçüde yeniden inşa edilmiştir. 2006 yılı rakamlarında göre şehrin nüfusu 2,700,000 dir.

Geniş yolları, yeşil alanları, park - bahçeleri, düzenli yerleşimi, düzenli ve sağlam altyapısı ile kent Sovyet şehir planlamacılığının en önemli örneklerinden biridir.

Tarihi

Bölgede bilinen ilk yerleşim M.Ö. 2. yüzyıl dolaylarında kurulan "Ming Uruk - Bin Erik" yerleşimidir. Şehir daha sonraları ; Çaç, Şaş, Şaşkent,Terken, Tünkent ve Binkent isimlerini almıştır. Divân-ı Lügati`t-Türk`te Şaş: Taşkend şehrinin adı diye geçer.

751 yılında Araplar tarafından ele geçirilen kent, İpek Yolu güzergahı üzerinde önemli bir nokta olmuştur. Şehir ilk kez 11. yüzyıl dolaylarında Biruni ve Kâşgarlı Mahmud`un yazılı metinlerinde Taşkent adıyla anılmıştır.

9 ve 10. yüzyıllarda Samanî Devleti topraklarında yer alan şehir, 10. yüzyıl sonlarından 13. yüzyıl başlarına kadar Karahanlılar Devleti sınırları içinde olmuştur. Daha sonra bir süre Karahitaylar tarafından kontrol edilen Taşkent 14. yüzyılda Timur tarafından ele geçirilerek Timur’un en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.16. yüzyılın ikinci yarısında Buhara Hanlığı tarafından ele geçirilen şehir, 17 - 18. yüzyıllarda Kazak ve Kalmıklar`ın denetine geçmiş, 1809 yılında Hokand Hanlığı topraklarına katılmıştır.

Hokand Hanlığı`nın zayıflaması ile şehir, 1865 yılında Rusya İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiş ve Rusya`nın Türkistan Genel Valiliği merkezi olmuştur.

1899 yılında hizmete alınan Taşkent-Orenburg demiryolu ile şehir Orta Asya`nın en önemli ticari geçiş noktası haline gelen şehir, Kasım1917`de Sovyet denetimine girmiş, 1918 yılında Türkistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti`nin başkenti olmuştur.

1924 yılında kurulan Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti topraklarına dahil olan Taşkent 1930 yılında bu cumhuriyetin başkenti olmuştur.

Taşkent, 1 Eylül 1991 tarihinden bu yana Sovyetler Birliği`nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden Özbekistan Cumhuriyeti`nin başkentidir.

Kültür ve Eğlence

Çok sayıda tiyatro, konser, sinema salonları ve üniversiteler bulunan Taşkent, Orta Asya’nın kültür başkenti sayılabilir. Şehir, Sovyetler Birliği zamanında Orta Asya’nın Paris‘i olarak nitelendiriliyordu. Bu betimlemenin altında lüks ve görkemli mağazalarla süslü geniş caddelerin olması yatıyor.  Amir Temur Anıtı’ndan başlayan, sanatsal heykellerle süslü ve “Yerli Broadway” olarak da Saligokh en ışıltılı caddelerden birisi. Burası Rus kökenli mağazalar, modern süpermarketler, kafeler ve lüks giyim mağazaları gezmek ve eğlenmek için ideal. 

Pushkin Caddesi ise ünlü markların şubeleriyle Taşkentlilere ve kentin ziyaretçilerine hizmet veriyor. Taşkentlilerin birçok buluşma noktası bu caddede bulunuyor. Kakhara Caddesi de Rus ve Western tarzı müzikler çalan eğlence mekânlarıyla alabildiğince keyifli ve renkli geceler sunuyor.

Kent Mutfağı

“Plov” olarak da bilinen Özbek Pilavı, Taşkent’te yenebilecek en otantik lezzet olarak kabul ediliyor. Diğer Orta Asya ülkelerininkilere benzeyen pilav, değişik baharatların, sebzelerin ve etin katkısıyla lezzetini buluyor.  Hemen her Orta Asya ülkesinde olduğu gibi et, kebap ve hamur işleri Özbek mutfağının da demirbaşları. En bilinen kebap çeşitleri şaşlık, koyun, dana veya tavuk etini odun kömüründe pişirilmesiyle hazırlanıyor. 

Hamur işlerinin gözbebekleriyse “samsa” böreği ile “non”. Non, güveçte pişen, yuvarlak ve kabarık geleneksel bir ekmek çeşidi. Oldukça lezzetli olan Özbek hamur işlerini, Taşkent kafelerinde tatmanız mümkün. Demir Meydanı bu yerel tatlarla birlikte hamburger, pizza gibi bildik yiyecekleri de ziyaretçilere sunuyor. Fiyatlar da oldukça düşük; çorba, salata, şaşlık kebabı, çay ve ekmekten oluşan bir mönüyü birkaç dolara alabilirsiniz.  

Özbekistan yerel meyve, sebze ve kuruyemişleriyle de tanınıyor. Özellikle yaz sonuna doğru tüm çarşı ve caddelerde yerel limonların satıldığını görmek mümkün. Zengin aroması ile ünlü olan bu limonlar oldukça da ucuz.

Görülecek Yerler

Toplu ulaşım araçları ile şehri oldukça ucuza gezmek mümkün. Zaten 1978 yılında hizmete giren ve o dönem Orta Asya’nın ilk ve tek metrosu özelliğini taşıyan Taşkent Metrosu turistik açıdan da görülmeye değerdir. Eski Sovyet tarzında geniş ve etkileyici istasyonlara sahip bu metro mimari açıdan önemli.  Ulaşım için metro dışında otobüs ve minibüs seçenekleri de var.  

Taşkent’te görülmesi gereken başlıca yerler arasında 16. yüzyılda yapılmış Mescid, Kaffal Şaşı Türbesi, Cuma Camii kalıntıları, Timur Han dönemi eserlerin sergilendiği Emîr Timur Müzesi ve Meydanı yer bulunuyor. Ressamlar Sokağı ve Taşkent Güzel Sanatlar Müzesi ile birlikte 19. yüzyıla ait sanat eserlerini sergilenen Uygulamalı Sanatlar Müzesi de görülebilir.
Barakhan ve Kökeltaş medreseleri, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki Hz. Osman Mushaf’ı Nüshası, Ali Şir Nevai Müzesi, İstiklâl Meydanı ve Halklar Dostluğu Meydanı Taşkent’in önemli değerleri arasında yer alıyor.

Taşkent Şehir Rehberi ile Alakalı Yazılar

Özbekistan Ülke Rehberi
Özbekistan Ülke Rehberi
Başkent Taşkent, Semerkant ve Buhara, Özbekistan`ın başlıca kentleridir. Ülkenin kuzeydoğu bölümünde yer alan Taşkent, en çok Eski Kent bölümüyle etkileyicidir. Kaffali-Shash Mozalesi, Barak-Khana ve Kukeldash Medreseleri, kentteki en eski yapılardandır. Başkentte çok sayıda müze bulunur. Semerkant`ın Registan Meydanı, ülkenin en turistik bölgelerindendir.

Haritada Taşkent

arabul.com
Yurtiçi Uçak Bileti Yurtdışı Uçak Bileti Charter Uçak Bileti
Anasayfa
Hakkımızda
Bilgi Bankası
İletişim Bilgileri
Turizm ve Ulaşım
Bu site bir İkia Turizm Ltd. Şti. kuruluşudur. İçerik veya görseller izin alınmadan kullanılmaz. © Copyright 2008 - 2014.
Yetkili acente İKİA Turizm 'dir. Sistem alt yapısı İpek TR / BiletAll tarafından kurulmuştur. Havayolları bilgi ve rezervasyon kaynağı İpek TR / BiletAll' dır. Kullanım Koşulları - Gizlilik Politikamız - İptal İade Şartları